Dlaczego wybór oleju silnikowego jest ważny?

Trzeba pamiętać o tym, że jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodach są oleje silnikowe. To właśnie one odpowiadają za odpowiedni stan oraz żywotność samego silnika. Decydując się na odpowiedni olej powinniśmy kierować się przede wszystkim jego jakością oraz lepkością. Pamiętajmy także o regularnym jego wymienianiu. W ten sposób odpowiednio zadbamy o nasz silnik.

Sprawdzanie poziomu oleju silnikowego

Oczywiste jest to, że bez układu smarowania odpowiednia praca silnika nie jest możliwe. Dlatego ważne jest regularne sprawdzanie poziomu oleju w samochodzie. Musimy pamiętać o tym, że zarówno niedobór, jak i nadmiar tego płynu jest szkodliwy dla silnika. Jeżeli oleju będzie za mało, nie do wszystkich elementów silnika dotrze smarowanie. W taki sposób uszkodzić możemy np. panewki. Ryzykujemy także zatarciem się silnika, przez co nie uruchomimy silnika.

Jedynym rozwiązaniem w  takim przypadku będzie wezwanie pomocy drogowej, co wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami. Jeżeli więc zależy nam na uniknięciu nieprzyjemnych sytuacji związanych z silnikiem musimy regularnie zaglądać pod maskę samochodu w celu sprawdzenia poziomu oleju.

Natomiast wlanie zbyt dużej ilości oleju samochodowego może spowodować zwiększenie ciśnienia w układzie korbowym. W takiej sytuacji dochodzi do rozszczelnienia silnika. Olej może dostać się również do cylindrów, co skutkować będzie jeszcze poważniejszymi awariami. Konieczne jest więc umiejętne sprawdzanie poziomu oleju, aby zwiększyć żywotność naszego silnika. W jaki sposób to zrobić?

Przede wszystkim nasz samochód powinien znajdować się na płaskim podłożu. Sam silnik podczas tej czynności nie może być rozgrzany. Po podniesieniu maski samochodu wyjmujemy bagnet i przecieramy go ściereczką. Następnie wkładamy go z powrotem na swoje miejsce. Wtedy możemy sprawdzić rzeczywisty stan poziomu oleju. Płyn ten powinien mieścić się pomiędzy dwoma kropeczkami umiejscowionymi na bagnecie.

Na jaki olej silnikowy warto się zdecydować?

Stosowanie odpowiedniego oleju silnikowego jest bardzo ważne w prawidłowej pracy samochodu. Podczas jego wyboru warto kierować się wytycznymi wskazanymi przez producenta. Obecnie na rynku istnieją różne rodzaje olejów silnikowych. Wyróżniamy przede wszystkim oleje mineralne, syntetyczne oraz półsyntetyczne. Zajrzyj na https://www.techoil.pl/

Oleje mineralne stosuje się raczej w starszych samochodach. Jeżeli posiadamy nowsze silniki, powinniśmy zdecydować się na wyższej jakości płyn.

Oleje syntetyczne natomiast najlepiej sprawdzają się w nowszych modelach samochodów. Gwarantują one dobrą ochronę silnika (również w skrajnych temperaturach). Ponadto oferują wysoką odporność na utlenianie oraz zabezpieczają silnik przed osadzaniem się zanieczyszczeń.

Oleje półsyntetyczne są natomiast mieszanką powyższych płynów. Posiadają uniwersalne właściwości, dlatego świetnie sprawdzają się w kilkuletnich samochodach.

Wybór oleju silnikowego ma więc ogromne znaczenie. Zapewnia on prawidłowe smarowanie wszystkim elementom silnika oraz zapobiega zatarciu się silnika. Decydując się na wysokiej jakości olej z różnymi dodatkami myjącymi możemy liczyć na łatwiejsze utrzymacie silnika w czystości.

Dodaj komentarz