Klimatyzacja w domu, wszystko o czym musisz wiedzieć!

Klimatyzacja to obecnie najlepszy i co ważne coraz tańszy sposób na zachowanie odpowiednich warunków temperaturowych bądź wilgotnościowych w domu. Większa popularność tego urządzenia sprawia, że klimatyzacja nie kojarzy się już tylko z luksusem występującym w sklepach czy innych pomieszczeniach świadczących usługi. Obecnie klimatyzacji nie używamy już tylko i wyłącznie podczas intensywnych upałów. Coraz częściej wykorzystujemy klimatyzację jako urządzenie grzewcze.

Negatywne opinie, które dotyczą klimatyzatora o negatywnym wpływie na naszym zdrowiu wynikają z błędnej instalacji lub popełnianych błędów w trakcie używania takiej instalacji. Jeżeli wszystko jest poprawnie wykonane, wtedy klimatyzacja może poprawić jakość powietrza w naszym domu.

Zdrowe powietrze w domu

Klimatyzacja w domu to idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie, bądź dla osób, które mają problemy z płucami. Powietrze w domu wcale nie jest takie korzystne dla naszego zdrowia jak nam się wydaje. W tym urządzeniu umiejscowiony filtr wyłapuje szkodliwe cząsteczki w powietrzu tym samym poprawiając jakość powietrza. Dzięki temu pozbywamy się większości alergenów, pyłów czy kurzu. Bardzo dobrze sprawdza się to urządzenie w przypadku gdy mieszkamy z małymi dziećmi, alergikami czy osobami, które cierpią na astmę. Więcej na ten temat dowiesz się pod adresem https://klima-poznan.pl/montaz-klimatyzacji/

Usuwanie wilgoci z domu

Jest to kolejny atut używania klimatyzacji w naszym domu. Klimatyzator nie tylko ochładza powietrze w domu ale również usuwa z niego nadmiar wilgoci. Dzięki temu powietrze w domu jest zdrowsze oraz pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Działanie klimatyzacji

Wymiana i ochłodzenie powietrza opiera się na czynniku roboczym, który odbywa się w instalacji. Schłodzenie powietrza w pomieszczeniu jest możliwe dzięki obiegu pomiędzy parownikiem a skraplaczem. Dzięki temu usuwamy odbierane ciepło na zewnątrz. W pracy urządzeń klimatyzacyjnych zakazano używania czynnika R22, który jak się okazało miał negatywny wpływ na warstwę ozonową atmosfery. Obecnie stosuje się czynniki chłodnicze R407C lub R410A. Warto o tym pamiętać kiedy zamawiamy klimatyzator przez internet.

Koszty klimatyzacji

Jeżeli już zastanawiasz się nad zakupem takiej instalacji to powinieneś się bardzo dobrze nad tym zastanowić. Ważne jest to, że tańszy sprzęt nie zawsze jest bardziej opłacalny. Gdy jednak kupimy coś droższego możemy być pewni, że pobór prądu będzie niższy niż w przypadku tańszych odpowiedników. Dodatkowo im droższy model kupimy, tym montaż będzie tańszy. Ceny w miarę dobrych klimatyzatorów typu split zaczynają się już od około 2 tysięcy złotych.

Cena montażu może natomiast się różnić. Wpływ na to może mieć typ montowanego urządzenia, długość instalacji, rodzaj zamocowania czy wysokość na której montowany jest klimatyzator. Ceny najtańszych usług montażowych zaczynają się już od około 600 złotych.

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory dzielimy na dwa rodzaje. Są to urządzenia typu split oraz urządzenia przenośne. Urządzenia mobilne są bardziej uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego z reguły w domach stosuje się wersję split. Dzieli się ona na dwie części, z czego ta jedna, która jest głośniejsza montuje się na zewnątrz. Klimatyzatory split ze względu na miejscu montażu dzielimy na:

  1. Ścienny – najchętniej wybierany. Najprostszy w montażu oraz estetyczny wygląd.
  2. Podłogowo sufitowy – najlepiej nadaje się do sklepów i czy innych podobnych pomieszczeń.
  3. Kasetonowy – przeznaczony jest do dużych pomieszczeń.
  4. Kanałowy – potrzebuje specjalnych kanałów, żeby rozprowadzić powietrze. Jest on używany głównie w dużych obiektach.

Dodaj komentarz