Samoobsługowy ogród

Podczas projektowania własnego ogrodu zastanawiamy się nad tym, jak go zaplanować, aby był on wygodny oraz efektowny. Wiele osób nie ma dużo czasu na pielęgnację roślin, dlatego szukają oni rozwiązań sprawiających, że ogród stanie się tak naprawdę samoobsługowy. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązania potrafią kosztować, dlatego powinniśmy przygotować odpowiedni budżet. Poniżej przedstawimy wam najbardziej przydatne funkcje, które pomogą wam przy dbaniu o ogród.

Odpowiedni dobór elementów

Jeśli zależy nam na poświęcaniu minimalnej ilości czasu na pielęgnację ogrodu, warto zdecydować się na sprawdzone elementy. Niektórzy zamiast częstego koszenia, nawożenia czy podlewania roślin wolą wylegiwać się na leżaku w swoim ogrodzie. Jest to możliwe dzięki zrezygnowania z rozległego trawnika, oczka wodnego czy warzywnika. Wszystkie te miejsca wymagają sporej ilości prac. Jeżeli skupimy się bardziej na zapewnienie ładu przestrzennego i starannym dobraniu roślin pod swoje wymagania możemy spokojnie relaksować się na hamaku bez potrzeby częstego dbania o kwiaty. Ciekawym rozwiązaniem może być także system automatycznego podlewania, który sprawia, że nie musimy prawie codziennie chodzić z konewką pełną wody.

Skuteczne rozwiązania

Podczas projektowania ogrodu dla leniwych kluczowe jest zastosowanie skutecznych rozwiązań. Dzięki nim możemy zaoszczędzić dużo czasów oraz nerwów. Na przykład miejsce do imprezowania powinno znajdować się blisko domu, dzięki czemu nie będziemy mieli problemu z noszeniem naczyń czy jedzenia. Warto zadbać o wygodny podjazd do domku na narzędzia. Dzięki temu będziemy mogli bez problemu podjechać tam taczką. Przydatne może okazać się także zaplanowanie kilka ujęć wody. W ten sposób podlewanie nie będzie takie uciążliwe. Możemy także całkowicie zrezygnować z ręcznego podlewania.

Na ograniczenie pielęgnacji ogrodu do minimum pozwoli nam zrezygnowanie z trawnika albo chociaż zmniejszenie jego powierzchni. Wymaga on koszenia, podlewania, odchwaszczania, walki z kretami itd. Na glebie suchej oraz przepuszczalnej trawa niepodlewana nigdy nie będzie wyglądać ładnie. Niektórzy zamiast trawy decydują się na kobierce z bylin, krzewinek czy krzewów. Nie wymagają one koszenia i skutecznie hamują rozrost chwastów. Świetnie sprawdzić się może także nawierzchnia z żwiru lub tłucznia. Wpasowuje się one idealnie do nowoczesnych stylów. Świetne projektowanie ogrodów w Warszawie znajdziesz tu https://brzozowisko.com/projektowanie-ogrodow/

Wybór roślin

Osoby, które nie chcą spędzać dużo czasu w ogrodzie na pielęgnacji kwiatów powinny zastanowić się nad odpowiednim doborem roślin. W tym przypadku warto zrezygnować z gatunków, które są trudne w uprawie. Konieczne będzie tutaj dobranie roślin, które pasują do warunków siedliskowych, czyli rodzaju gleby, jej odczynu, naświetlenia oraz strefy mrozoodporności. Ciekawym rozwiązaniem dla ogrodu samoobsługowego są rośliny wielosezonowe, które potrafią świetnie prezentować się niezależnie od pory roku. Tutaj znowu idealnie przyda się automatyczne nawadnianie, dzięki czemu nie będziemy musieli codziennie podlewać ręcznie roślin.

Podsumowując

Ogród dla leniwych jest możliwy do zaprojektowania, jednak warto się zabrać za jego planowanie odpowiednio wcześniej. Konieczne będzie dobranie odpowiednich roślin, zrezygnowanie z oczka wodnego czy zastosowanie systemu nawadniającego. W ten sposób będziemy mogli częściej relaksować się na hamaku w ogrodzie.

1 Komentarz

Dodaj komentarz