Skuteczne porady na temat naprawy parkietu

Parkiet jest rodzajem podłoża, który jak najbardziej narażony jest na efekty jego użytkowania i starzenia się. Jest jednak niezwykle cenionym i stylowym rozwiązaniem, dlatego właśnie często się na niego decydujemy. Bardzo często pojawić się mogą szczeliny, które są właśnie efektem naturalnego procesu starzenia się parkietu. Tutaj dowiesz się jak skutecznie je naprawić i cieszyć się nową jakością swojej podłogi. Koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu!

W jaki sposób powstają szpary w parkiecie?

Szpary w parkiecie powstają na wskutek naturalnego procesu. Drewno rozszerza się pod wpływem wysokiej wilgoci i kurczy, gdy w jego otoczeniu pasuje niska wilgotność. To właśnie zimą, gdy pracuje centralne ogrzewanie, a my nie korzystamy z nawilżacza powietrza – drewno się kurczy. Takie intensywne skurcze powodują powstawanie szpar w parkiecie. Na początku są niewielkie i mało widoczne. Jednak w przypadku, gdy nie zapobiegamy jego dalszemu powstawaniu – szpara może się skutecznie poszerzać. Nie jest to atrakcyjne dla naszej stylizacji. Jak się okazuje istnieje mnóstwo sprawdzonych sposobów na walkę z tym zjawiskiem.

Wypełnianie szczelin

Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów, które przeznaczone są własnie do uzupełniania wszelkich ubytków w naszym parkiecie. Są to między innymi szpachlówki do drewna bądź kity do parkietu. Przed zakupem warto sprawdzić przeznaczenie i właściwości danego produktu, gdyż mogą się one znacznie od siebie różnić i mogą nie nadawać się akurat do Twojego parkietu. Różnią się one głównie pod względem elastyczności, twardości, sposobem aplikowania i wielu innych. Szpachlówki są twarde i sztywniejsze, dlatego nie używa się ich w miejscach gdzie drewno będzie obciążane. Szpachlówki nadają się jednak do uzupełnianie większych ubytków w drewnie. Do szpar w parkiecie lepsze są kity, gdyż są one znacznie bardziej elastyczne.

Jak korzystać ze szpachli i kitu do drewna?

Są to materiały polimerowe, które zawierają w sobie mączkę z konkretnych gatunków drewna. Właśnie dlatego dostępne są w kilkunastu kolorach, które można łatwo dopasować do konkretnego parkietu. Mają postać pasty, którą nakłada się na uszkodzone miejsce w parkiecie. Niektóre produkty posiadają wbudowany aplikator, który ułatwia prace naprawcze naszego parkiety. Są one bezwonne i nie posiadają rozpuszczalników. Schną bardzo szybko. Po upływie zaledwie 20 godzin można je obrabiać – na przykład szlifować, lakierować, malować czy podbarwiać. Dobrze wykonane połączenie nie powinno się kruszyć ani pękać

Szpachla i kit do drewna jest bardzo tania. Za niewielkie puszki w opakowaniu 300 ml zapłacimy zaledwie 10-15 złotych. Za te większe kwota może osiągać od 20 do 50 złotych. Jak widać nie jest to spora inwestycja, a dbałość o parkiet zdecydowanie wydłuży jego żywotność. Jeżeli chcesz cieszyć się stylową i atrakcyjną podłogą – zdecydowanie powinieneś zadbać o sprawy szpar i szczelin parkietu. Ignorowanie tego problemu może prowadzić do znacznie gorszych uszkodzeń naszej podłogi!

Dodaj komentarz